
Luminox Carbon Seal 3802
Luminox Carbon Seal 3802
| Function | Time-Date |
| Movement (technology) | Quartz |
| Size of case diameter | 46.00 mm |
| Case material | Carbon Compound |
| Case Bezel | Rotating 1-Way Diver |
| Case Back | Stainless Steel Screw-in |
| Crown | Security Screw-On |
| Water resistance (m/ft/atm) | 300 / 1000 / 30 |
| Crystal/Glass material | Sapphire glass anti reflective coating |
| Case Height | 14.00 mm |
| Weight | 105g |
| Bezel LLT | Orange |
| LLT on Dial 12H | Orange |
| LLT on Dial 1-11H | Ice Blue |
| LLT on Hour hand | Ice Blue |
| LLT on Minute hand | Ice Blue |
| LLT on Second hand | Orange |
| Illumination | Night Vision Tubes (25 years) |
Original: $750.00
-70%$750.00
$225.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luminox Carbon Seal 3802
| Function | Time-Date |
| Movement (technology) | Quartz |
| Size of case diameter | 46.00 mm |
| Case material | Carbon Compound |
| Case Bezel | Rotating 1-Way Diver |
| Case Back | Stainless Steel Screw-in |
| Crown | Security Screw-On |
| Water resistance (m/ft/atm) | 300 / 1000 / 30 |
| Crystal/Glass material | Sapphire glass anti reflective coating |
| Case Height | 14.00 mm |
| Weight | 105g |
| Bezel LLT | Orange |
| LLT on Dial 12H | Orange |
| LLT on Dial 1-11H | Ice Blue |
| LLT on Hour hand | Ice Blue |
| LLT on Minute hand | Ice Blue |
| LLT on Second hand | Orange |
| Illumination | Night Vision Tubes (25 years) |























