
1 / 2
Luminox Navy Seal Trident 3503.ND
NAVY SEAL 3500 SERIES
Luminox is proud to announce the Navy SEAL 3500 Series, the next evolution of the best-selling Navy SEAL collection of timepieces. Available in the slightly larger 45mm size, the series comes in seven colorways from the stealth blackout to the bright yellow favored by divers.
| Function | Time-Date |
| Movement (technology) | Quartz |
| Size of case diameter | 45.00 mm |
| Case material | Fiberglass Compound |
| Case Bezel | Uni-directional rotating |
| Case Back | Screw on caseback |
| Crown | Double-Security Gasket |
| Water resistance (m/ft/atm) | 200 / 660 / 20 |
| Crystal/Glass material | Hardened Mineral Crystal |
| Strap/Bracelet material | Webbing |
| Case Height | 14 00 mm |
| Weight | 70g |
$3,511.00
Luminox Navy Seal Trident 3503.ND—
$3,511.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NAVY SEAL 3500 SERIES
Luminox is proud to announce the Navy SEAL 3500 Series, the next evolution of the best-selling Navy SEAL collection of timepieces. Available in the slightly larger 45mm size, the series comes in seven colorways from the stealth blackout to the bright yellow favored by divers.
| Function | Time-Date |
| Movement (technology) | Quartz |
| Size of case diameter | 45.00 mm |
| Case material | Fiberglass Compound |
| Case Bezel | Uni-directional rotating |
| Case Back | Screw on caseback |
| Crown | Double-Security Gasket |
| Water resistance (m/ft/atm) | 200 / 660 / 20 |
| Crystal/Glass material | Hardened Mineral Crystal |
| Strap/Bracelet material | Webbing |
| Case Height | 14 00 mm |
| Weight | 70g |























