
Seiko Prospex SLA033 1970 Diver’s Re-creation Limited Edition

| Driving system | Automatic with manual winding mechanism |
|---|---|
| Caliber Number | 8L35 |
| Case | Stainless steel case |
| Case coating | Dia shield |
| Band material | Silicon |
| Glass | Dual-curved sapphire crystal |
| Glass coating | Anti-reflective coating on inner surface |
| Lumi Brite | Hands and indexes |
| Drive duration | Power reserve: 50 hours |
| Water resistance | 200m water resistance suitable for air diving |
| Magnetic reluctance | Magnetic resistance |
| Size | H49.7mm x W45mm x D13mm |
| The perimeter of bracelet | 208mm |
| Weight | 132g |
| Driving system |
|
Original: $39,788.00
-70%$39,788.00
$11,936.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

| Driving system | Automatic with manual winding mechanism |
|---|---|
| Caliber Number | 8L35 |
| Case | Stainless steel case |
| Case coating | Dia shield |
| Band material | Silicon |
| Glass | Dual-curved sapphire crystal |
| Glass coating | Anti-reflective coating on inner surface |
| Lumi Brite | Hands and indexes |
| Drive duration | Power reserve: 50 hours |
| Water resistance | 200m water resistance suitable for air diving |
| Magnetic reluctance | Magnetic resistance |
| Size | H49.7mm x W45mm x D13mm |
| The perimeter of bracelet | 208mm |
| Weight | 132g |
| Driving system |
|























